Пушенето и тренировките не вървят ръка за ръка. Поради токсините, катрана и въглеродния окис, тютюневите изделия могат да окажат огромно въздействие върху вашето здраве и тяло. Но какви са ефектите от изпаряването върху спортистите? Е, в тази статия ще разгледаме как точно може да повлияе или подобри вашите тренировки и сесии във фитнеса.
Вейпинг Vs пушене
Вейпингът е по-здравословен от пушенето и това е факт. Много ръководни органи като OHID и Cancer Research UK представят използването на електронни цигари като 95% по-безопасна алтернатива на запалимите тютюневи изделия (England, 2015). NHS заявява, че има около два пъти по-голяма вероятност да откажете цигарите, ако използвате вейп. (NHS, NHS, n.d.)
Същата страница на NHS обсъжда и хилядите химикали, които се намират в цигарите. Около 70 могат да причинят рак, има и повишен шанс от сърдечни заболявания, белодробни заболявания и инсулти. Електронната течност не съдържа нито един от тези химикали или въглероден окис. Също така няма доказателства, че пасивното изпаряване има ефект върху хората около вас.
Изпаряването влияе ли върху кардиото?
Накратко, ДА. Но е много по-добре, отколкото, ако пушите. Въглеродният окис и никотинът в цигарите карат сърцето ви да работи по-усилено. Има и токсини, които повишават шансовете за образуване на кръвни съсиреци и увреждат лигавицата на артериите, което води до запушване. Според NHS „Тютюнопушенето удвоява риска от сърдечен удар, а ако пушите, има два пъти по-голям риск на смърт от коронарна болест на сърцето, отколкото при непушачите.“ (NHS, n.d.)
Вредните химикали в цигарите също втвърдяват артериите, намалявайки притока на кръв. Но преминаването към вейп всъщност намалява съдовата (jacc, 2019)
Общото между вейпинга и пушенето, е вдишването на никотин. Това временно повишава кръвното налягане, но това не е дългосрочна промяна, както може да прочетете от доклад на Националната академия на науките, инженерството и медицината. (Националната академия на науките, 2018)
Друг ключов елемент от кардио тренировката е белодробната функция. Дишането е значително повлияно от тютюнопушенето поради натрупването на катран и вредни химикали, които се вдишват. Проучване установи, че 70% от потребителите, които са преминали към електронна цигара, са забелязали огромно подобрение на дишането си (direct, 2009). Така че, ако сте пушач, преминаването към вейпинг ще подобри драстично вашата кардио тренировка. Но ако никога не сте използвали нито едно от двете, тогава е най-добре да го избягвате.
Може ли вейпингът да повлияе на мускулния растеж?
Вярвате или не, изпаряването всъщност забавя мускулния растеж. Е, поне използването на никотин го прави. Апоптозата е процесът, който телата ни използват, за да създават нови клетки и мускулите ни да растат. Никотинът оказва влияние върху това, като кара този процес да се забави. Ако се опитвате да качите мускулна маса, помислете за преминаване към по-ниска сила на никотина или използване на без никотинови течности.
Vaping и фитнес – останете хидратирани
Може би сте забелязали, че когато изпарявате, устата ви изсъхва. Това е така, защото PG и VG в е-течността абсорбират влагата. Не е опасно, но означава, че винаги е добра идея във вас да имате вода/напитка.
Добрата новина е, че редовната хидратация също се препоръчва, когато тренирате, така, че повечето от вас вече ще имат под ръка бутилка с вода.
Заключение
Изпаряването може да повлияе на тренировките както по отрицателен, така и по положителен начин. Ако искате да напълнеете, тогава никотинът не е ваш приятел. Но ако сте пушач, преминаването към вейпинг определено е задължително, тъй като ще подобри капацитета на белите дробове и кръвния поток. Ако не пушите или не изпарявате, горещо ви препоръчваме да не започвате, тъй като това само ще повлияе на вашата физическа форма.
Източници
direct, Е.-c. (2009). Тobaccoharmreduction. Retrieved from Тobaccoharmreduction: http://www.tobaccoharmreduction.org/wpapers/electronic.pdf
England, P. H. (2015). Public Health England. Retrieved from Public Health England: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/733022/Ecigarettes_an_evidence_update_A_report_commissioned_by_Public_Health_England_FINAL.pdf
jacc. (2019). Retrieved from jacc.org: https://www.jacc.org/doi/10.1016/j.jacc.2019.09.067
NHS. (n.d.). NHS. Retrieved from NHS: https://www.wuth.nhs.uk/support-and-advice/nhs-smoke-free/
NHS. (n.d.). NHS. Retrieved from NHS: https://www.nhs.uk/better-health/quit-smoking/vaping-to-quit-smoking/
Националната академия на науките, и. и. (2018). Nationalacademies. Retrieved from Nationalacademies: https://nap.nationalacademies.org/catalog/24952/public-health-consequences-of-e-cigarettes
Тази статия все още няма коментари